Špicatá tekvica Hokkaido má v kuchyni mnohoraké využitie. Poradíme vám, ako ju pripraviť v krémovej polievke či rizote tak, aby vám vaši stravníci udelili mišelinskú hviezdu!

Môj otec rád varil, ako už chlapi zvyknú. Bavilo ho to. Vedel urobiť geniálny vývar a aj famózne omáčky k mäsu. Ale najradšej sa v kuchyni hral s tekvicou – a to preto, lebo pestoval  za starých čias (pred rokom 1990) ešte super vzácnu a exotickú tekvicu hokkaido vo vlastnej záhrade.

Dnes už kúpite hokkaido v každom lepšom supermarkete. Dobrá polievka z hokkaido tekvice je sýta, najete sa z nej a je aj zamatovo jemná, len si ju pohladiť. Chcete, aby aj vaša bola taká? Tieto vychytávky zmenia pobyt pri vašom stole na gurmánsky zážitok.

1.    Tekvica Hokkaido verzus tekvica „obyčajná“

Tekvica Hokkaido je ako Ferrari medzi tekvicami. Má špecifickú chuť, je plná zdraviu prospešných látok a varí alebo pečie sa aj so šupou. Ak však plánujete variť polievku z hokkaido, bežíte do obchodu a tam ju akurát nemajú, nevadí. Na jednoduchú alebo krémovú tekvicovú polievku môžete použiť aj iné druhy tekvice, hoci chuť bude jemne odlišná. Veľmi chutná je napríklad aj maslová tekvica.

2.    Naplánujte si časovú rezervu

Ak sa rozhodnete pripravovať akýkoľvek recept, v ktorom sa tekvica hokkaido pečie v rúre, počítajte s tým, že pečenie trvá asi 30 až 40 minút. Po upečení získate surovinu, ktorú je potrebné ďalej spracovávať podľa konkrétneho receptu. Preto sa čas prípravy nasčítava. 

3.    Dobrý základ

Vaša hokaido polievka bude taká dobrá, aký dobrý v nej bude vývar. Uvariť si domáci vývar nie je zložité, avšak vyžaduje si to časovú rezervu. Niekoľko zvyšných kostí z hovädzieho, kuracie trupy alebo aj noha, či pár krídel (záleží, čo máte doma) a zopár základných zelenín – cibuľa, mrkva, petržlen a kúsok zeleru. Pár guľôčok čierneho pepra a nového korenia a soľ. Všetko do jedného hrnca a variť tak, aby polievka bublala iba jemne – ináč sa vývar zakalí. Je veľmi dôležité zbierať z neho penu. Ak ju necháte tak, zrazí sa, klesne do vývaru a ten bude “špinavý”, budú v ňom plávať “špinky”. Ak chcete mať krištáľovo čistý vývar, preceďte ho, do precedeného vlejte vaječné bielko, rozmiešané v pohári vody a prevarte. Potom nechajte bielko sadnúť na dno a vývar znova preceďte. Bielko v sebe zachytí všetku penu, ktorá klesla do polievky. Ak chcete dodať vývaru novú chuť, jemne si zeleninu pred varením opražte.

4.    Ak varíte bujón z kocky

Aj bujón z kocky sa dá vylepšiť tak, že v ňom vyvaríte zeleninu ako na polievku a tým mu dodáte domácejšiu chuť.

5.    Pohladkajte svoje umami

Umami (z japončiny pochúťka) je jedna z piatich základných chutí, ktoré človek vníma pomocou receptorov na jazyku. Túto chuť spôsobuje glutaman sodný. Glutamany sú zodpovedné za intenzívnu umami chuť mnohých potravín bohatých na proteíny, ako je mäso, syry, mlieko, morské riasy. Prvá umami chuť, ktorú človek v živote ochutná, je v materskom mlieku.

Ako dostať umami do polievky z tekvice? Netreba sa spoliehať iba na priemyselne vyrábané ochucovadlá (sú považované za škodlivé najmä pre deti), existujú aj prírodné a teda zdravšie alternatívy. Siahnite po kožke z parmezánu, ak ho máte doma a hoďte ho do vývaru. Cvrknúť trocha sójovej omáčky dodá slanosť a akoby karamelovú komplexnosť najmä vývarom z tmavého mäsa, ktoré majú tmavšiu farbu ako napríklad kurací vývar. Kto nakupuje v zdravých obchodoch, má možno doma huby shitake alebo miso pastu – aj tieto ingrediencie dodajú vývaru chuť.

6. Opečte si základ

Ak dávate pod tekvicu cibuľkový základ, nezabudnite ju piecť pekne do sklovita. Chce to len pár minút navyše a jednoznačne tento čas stojí za výsledok.

7.    Zahustite polievku

Keď sa ochladzuje, človeku sa žiada tekvicová polievka hustejšia, plnšia. Ak potrebujete veľký hrniec a máte len jednu tekvicu hokkaido, zahustite polievku zápražkou alebo niekoľkými lyžicami uvarených roztlačených zemiakov (ak ich uvaríte a rozmixujete priamo v polievke, zanechajú v nej chuť zemiakového škrobu, ktorá nie všetkým lahodí). Ak doma nič iné nemáte, môžete ju zahustiť aj plechovkou rozmixovanej fazule. Existuje veľa možností a každá dodá polievke špecifickú chuť.

8.    Používajte bylinky a koreniny

Korenie, bylinky a cesnak sú vaši kamaráti. Nebojte sa použiť aj viacero byliniek, aby ste sa pohrali s chuťou. Okrem tradičného čierneho pepru a muškátového orieška zoberte aj provensálske bylinky, tymián, kari korenie či rozmarín. Ak chcete pridať grády, kajenské korenie. Kajenská paprika je jednoznačne zdravšia ako fererónka. Sú ľudia, ktorí varia hokkaido polievku s kôprom na kyslo a pochvaľujú si ju ako najlepšiu zo všetkých.

Hokkaido recepty na polievky

Nižšie nájdete tie najlepšie hokkaido recepty, jednoduché a rýchle na prípravu a mňam! Výsledok ocení celá rodina.

Polievka z tekvice Hokkaido – super jednoduchá

  • 1 stredná tekvica Hokkaido
  • olivový olej
  • bazalka (čerstvá alebo sušená)  
  • soľ
  • kari korenie / kajenské korenie
  • lyžica kyslej smotany

Tekvicu Hokkaido dobre umyjeme, nemusíme ju šúpať. Nakrájanú tekvicu Hokkaido smažíme v olivovom oleji, ochutíme kari korením (kto má rád štipľavé, kajenským korením), zalejeme vodou a dusíme cca 20 minút. Po zmäknutí rozmixujeme na pyré, pridáme bazalku, citrónovú šťavu, soľ a kyslú smotanu.

Krémová tekvicová/ Hokkaido polievka

  • 1 stredná tekvica Hokkaido 
  • 1 cibuľa
  • 1 strúčik cesnaku
  • polovica čajovej lyžičky kurkumy (alebo kari korenia alebo štipka muškátového orieška)
  • 1 polievková lyžica masla
  • soľ, peper
  • pol téglika sladkej smotany (minimálne 10%, lepšia je 30%)

Tekvicu umyjeme a aj s kožou nakrájame na kocky. Vydlabeme vnútro, môžeme si odložiť pár semienok na ozdobenie polievky. Na masle opražíme najemno nasekanú cibuľku, pridáme tekvicu a popražíme. Zalejeme horúcou vodou alebo zeleninovým vývarom tak, aby hladina bola asi 2 cm nad tekvicou. Varíme 25 minút. Pridáme prelisovaný cesnak, soľ a korenie a vymixujeme ponorným mixérom dohladka. Pridáme smotanu, necháme ešte raz prevrieť a podľa potreby ešte dosolíme.

Tekvicová /Hokkaido polievka na kyslo (s kôprom)

  • 1 stredná Hokkaido tekvica
  • 1 cibuľa
  • 2 lyžice masla
  • 4 ze­miaky
  • 1, 5 litra zeleninového vývaru / 1 kocka zeleninového bujónu
  • 1 čajová lyžička nasekaného kôpru
  • 3 bobkové listy
  • 1 čajová lyžička mletej červenej papriky
  • 1 polievková lyžica hladkej múky
  • 1 téglik sladkej smotany
  • 1 polievková lyžica kryštálového cukru
  • 2 polievkové lyžice octu
  • soľ, mleté čierne korenie

Tekvicu Hokkaidu umyjeme (inú tekvicu aj ošúpeme), vyberieme dužinu a nakrájame na kocky. Cibuľku opražíme do sklovita na lyžici masla. Pridáme tekvicu a päť minút popražíme. Nakrájame nadrobno a speníme v hrnci na rozohriatom masle. K cibuli pridáme nastrúhanú tekvicu a 5 minút podusíme. Potom zalejeme zeleninovým vývarom. Ak chceme použiť bujón v kocke, zalejeme 1,5 litrom horúcej vody a keď zovrie, vhodíme ho do hrnca. Po zovretí pridáme  zemiaky, už uvarené vopred a nakrájané na kocky, kôpor a bobkový list. Jemne osolíme a okoreníme. V menšom hrnci pripravíme svetlú zápražku – roztopíme lyžicu masla, pražíme na ňom na miernom plameni za stáleho miešania lyžicu múky asi dve, tri minúty, potom poprášime mletou paprikou, odstavíme a zalejeme asi 1,5 dl studenej vody a rozmiešame. Za stáleho miešania pridáme zápražku do polievky. Zápražka nám nesmie prihorieť ani sa zraziť. Ak by sa to náhodou stalo, treba ju spraviť celú odznova.

Podľa chuti ochutíme cukrom, octom, prilejeme smotanu a necháme ešte chvíľku zabublať. Kto má rád, môže doplniť krutónikmi – opečenými kockami staršieho chleba pokvapkanými olivovým olejom. 

Hokkaido polievky pre deti – ako na to? 

Hokkaido tekvica je veľmi vhodná ako jeden z prvých mixovaných príkrmov pre bábätká. Všetky hokkaido polievky sa dajú upraviť na verziu polievky pre deti a to tak, že ich veľmi striedmo posolíte, nebudete koreniť čiernym ani kajenským korením a ak má dieťa už viac ako jeden rok, kari a kurkumou iba postrašíte, aby si zvykalo na chuť korenia. Niektoré deti nemajú rady ani špecifickú chuť muškátového orieška, preto je lepšie ho najprv vyskúšať v malom množstve polievky, dať dieťatku ochutnať a keď mu chutí, okoreniť potom všetku polievku.

Krémové polievky sú pre deti veľmi vhodné, keďže sú hladké a jemné. Ak sa však dieťatku po krémovej smotanovej polievke urobia pri ústach alebo na líčkach červené fľaky, prípadne pupenčeky alebo bodky, je to veľmi pravdepodobne reakcia na bielkovinu kravského mlieka. V tom prípade je lepšie podávať krémové polievky zjemnené malým kúskom masla alebo žĺtkom a smotanu úplne vynechať minimálne na mesiac. Potom opatrne skúsiť znova.

Dospelí si polievku ľahko dochutia a dokorenia na tanieri.

Ďalšie hokkaido recepty

Tekvica, obzvlášť hokkaido, má v kuchyni veľmi široké využitie. Nižšie vám ponúkame vynikajúco osvedčené recepty na pečené hokkaido, vláčne rizoto z hokkaido, placky z hokkaido a delikátne maslo z hokkaido. 

Pečené hokkaido so zemiakmi

  • 1 stredne veľká tekvica hokkaido
  • zemiaky, zhruba toľko, koľko váži tekvica bez dužiny
  • soľ
  • peper
  • olivový olej
  • tymián
  • kyslá smotana
  • ak máte, čerstvé bylinky

Tekvicu hokkaido dobre umyjeme. Prerežeme ju na polovice, odstránime dužinu a nakrájame na pásiky asi jeden centimeter široké. Umyjeme aj zemiaky a nakrájame ich aj so šupkou na zhruba také isté kúsky, ako je tekvica. Vytrieme plech, pekáčik alebo jánske sklo (už v čom sa chystáme piecť) olivovým olejom, dáme dovnútra pásiky tekvice a zemiaky, posolíme, opepríme, premiešame a jemne posypeme tymiánom. Pokvapkáme všetko olivovým olejom a pečieme v predhriatej rúre na 170 °C, kým nie sú zemiaky mäkké (tekvica sa upečie skôr), čo trvá cca 40 až 50 minút. Pokvapkáme smotanou a posypeme jemne nasekanými bylinkami a ihneď podávame.

Hokkaidové rizoto po taliansky 

  • 1 tekvica Hokkaido stredne veľká (cca pol kila po vybratí dužiny)
  • olivový olej
  • soľ
  • 1 malá cibuľka
  • 100 g masla
  • 1.5 litra kuracieho alebo zeleninového vývaru (alebo aspoň časť, zvyšok sa doplní vodou)
  • 380 g ryže
  • 125 ml bieleho vína
  • 60 g strúhaného parmezánu

Umyjeme hokkaido, vyberieme vnútro a pečieme ju v rúre na 200 stupňoch cca 30 minút, kým nie je mäkká a jemne nezhnedne. Keď je upečená, popučíme ju a odložíme nabok. Držíme v teple. Dáme vývar do veľkej panvice, privedieme k varu a potom vypneme.

Najemno si nakrájame cibuľku. Roztopíme 50 gramov masla v panvici s hrubším dnom, pridáme cibuľku, jemne osolíme a jemne opečieme do sklovita. Pridáme ryžu, zvýšime teplotu a rýchlo miešame, aby sa všetky zrnká obalili maslom. Pridáme víno, ktoré zabublá a vsiakne do ryže. Pridáme tretinu vývaru a miešame, kým ho ryža takisto neabsorbuje. To bude trvať asi 18 minút. Keď už je vývar v ryži, pokračujeme pridaním druhej tretiny vývaru. Panvica nesmie nikdy zostať suchá. Po cca 12 minútach ochutnáme ryžu. Ak je už mäkká, ale vnútri stále cítime tvrdé, pridáme poslednú tretinu vývaru.

Keď ryža absorbuje aj poslednú časť vývaru, pridáme teplé tekvicové pyré. Dobre zamiešame a varíme ešte minútku. Rizoto by malo byť vláčne, nie suché, teda možno bude treba ešte trochu vývaru alebo horúcej vody. Vypneme sporák a pridáme zvyšné maslo a parmezán. Miešame, kým nie je rizoto krémové a vláčne.

Necháme ešte minútku postáť a servírujeme posypané parmezánom.

Placky z tekvice hokkaido

  • 2 vrchovaté hrnčeky nahrubo nastrúhanej tekvice hokkaido
  • 1 polievková lyžica hladkej múky (obyčajná, špaldová)
  • 1 polievková lyžica zemiakového škrobu
  • 1 vajce
  • 50 ml mlieka
  • 1 hŕstka posekanej petržlenovej vňate
  • soľ, peper
  • olej

Zmiešame múku, škrob, vajce, mlieko, petržlen, potom primiešame nastrúhanú tekvicu. Z testíčka robíme placičky, ktoré opečieme na oleji do zlatohneda. Hotové placky uložíme na papierovú utierku, aby odsala prebytočný olej.

Maslo z tekvice hokkaido

Patríte medzi kuchárky (alebo kuchárov), ktoré rady experimentujú v kuchyni? Hľadáte stále novú a zaujímavú alternatívu k tradičným receptom? Potom určite oceníte túto pochúťku z tekvice Hokkaido, ktorá spoľahlivo nahradí bežné maslo a marmeládu.

  • 1 kg tekvice Hokkaido
  • 125 g prírodného cukru (asi 1 šálka)
  • 2 polievkové lyžice citrónovej šťavy
  • ¾ čajová lyžička mletej škorice
  • ¼ čajová lyžička muškátového orecha
  • 1 koreň zázvoru

Príprava nie je komplikovaná, len trochu zdĺhavá, preto si vyhradíme dostatok času. Základom je tekvica Hokkaido. Tentokrát ju však treba olúpať. Odstránime aj stred so semenami. Potom hokkaido nakrájame, dáme do pekáča a zakryjeme alobalom. Pečieme v predhriatej rúre na 175 stupňoch cca 45 minút, kým tekvica nezmäkne a dá sa roztlačiť na pyré.  

Keď je tekvica mäkká, vložíme ju do hrnca a dusíme na miernom ohni ďalších 25 minút. Potom primiešame ostatné suroviny a dusíme, kým sa cukor nerozpustí. Potom zmesou naplníme poháre, v ktorom maslo odložíme. Ak ho chceme skladovať dlhodobo, je vhodné ho zasterilizovať.

Tekvica Hokkaido a zdravie

Tekvica Hokkaido obsahuje minerály ako vápnik, horčík, fosfor, draslík, beta-karotén a je bohatá na vitamíny A, B, C. Liečivé účinky tejto tekvice sú zázračné. Pomáha liečiť choroby podžalúdkovej žľazy, sleziny a žalúdka, ale tiež pomáha zmierňovať poruchy obličiek a srdca. Má močopudné účinky a jeho zložky pomáhajú vylúčiť cudzopasníkov –  háďatká, škrkavky a pásomnice. Tekvica Hokkaido je tiež veľmi prospešná pre diabetikov. Pražené semená pomáhajú zmierňovať problémy mužov s prostatou. Hokkaido je vhodná ako súčasť stravy pri redukčnej diéte pre svoj nízky obsah energie, vysoký obsah vlákniny a detoxikačné účinky.

Nutričné hodnoty tekvice Hokkaido

100 gramov tekvice  

Kalórie 37 kcal
Cukry 8.8 g
Tuky 0.23 g
Proteíny 8.8 g
Vláknina 1.6 g

 

Tekvica Hokkaido sa pestuje celé veky na Ďalekom východe, odkiaľ sa rozšírila do Ameriky a potom do Európy. Je čoraz populárnejšia na celom svete v dôsledku rastúceho záujmu o zdravý životný štýl. Tekvica Hokkaido je tiež chutnou náhradou za nezdravé jedlá a používa sa ako hlavná zložka v chutných krémových polievkach a omáčkach. Túto tekvicu si obľúbili aj kuchárky a kuchári na Slovensku a niet divu – polievky, omáčky, rizotá z nej pripravené sú skutočnými delikatesami.