Moderný svet technológií prináša rôzne vychytávky. Medzi ne patria aj inteligentné hodinky. Tie sa tešia čoraz väčšej obľube a hoci pomalým tempom, no postupne nahrádzajú klasické hodinky. Prečo sú také obľúbené a majú vôbec zmysel?
V úvode treba spomenúť, že sa stále nájde mnoho používateľov, ktorí majú voči nim predsudky. Príliš malý displej, slabá výdrž batérie, či zlá čitateľnosť boli strašiakom, keď smart hodinky prišli na trh. A pravdu povediac, niektoré typy také naozaj boli. Našťastie od tohto obdobia ubehlo už pár rokov a inteligentné hodinky sú dnes oveľa príjemnejšie na používanie.
Ponúkajú iný pohľad na svet
Základnou funkciou inteligentných hodiniek je ich kompatibilita s inými zariadeniami. To znamená, že si ich dokážete spárovať nielen s telefónom, ale aj slúchadlami, externým reproduktorom a ďalšími zariadeniami, ktoré sa dajú prepojiť pomocou funkcie Bluetooth. To vám v mnohých prípadoch nahrádza telefón, ktorý tak nemusíte nosiť so sebou.
Dokážu nahradiť smart hodinky tie klasické? Áno, ale nie vo všetkom. Najväčšou devízou klasických hodiniek je ich výdrž a vzhľad. V tom majú stále navrch, aj keď v oblasti dizajnu je to čoraz viac vyrovnaný súboj. Na druhej strane však treba porovnávať relevantné kusy, ak si totiž porovnáme prémiové “Rolexky” a inteligentné hodinky za 100 eur, víťaz je jasný. V čom je ale výhoda smart hodiniek?
Ich funkcie si ihneď obľúbite
Dnešné smart hodinky sú nabité rôznymi funkciami. Oproti klasickým fitness náramkom majú väčší displej a to, čo sa deje vo vašom smartfóne si viete pozrieť aj bez toho, aby ste ho odomkli. Podmienkou iba je, aby ste smartfón a hodinky spárovali pomocou fukncie Bluetooth. Nie, že by sa hodinky bez spárovania nedali používať, no až po spojení so smartfónom dávajú skutočne zmysel.
Máte obchodné stretnutie a vo vrecku vám zvoní mobil? Nevadí, pomocou hodiniek uvidíte, kto vám volá a hovor môžete zrušiť. Kvalitné inteligentné hodinky ponúkajú možnosť priamo cez ne telefonovať. To oceníte pri šoférovaní alebo športovaní. Dokážete tiež čítať všetky notifikácie a odpisovať na sms správy. Áno, aj na takom malom displeji, aký majú inteligentné hodinky to ide, keďže je dotykový. Avšak, nie je to veľmi vhodné na každodenné používanie. Riešením môžu byť vopred navolené automatické odpovede.
Vďaka hodinkám sa tiež dozviete aktuálnu predpoveď počasia, nadmorskú výšku, počet krokov, ktoré ste za deň zvládli, či inú fyzickú aktivitu, ktorú dokáže toto chytré zariadenie merať vďaka GPS. Samozrejmosťou je vodeodolnosť a meranie tepu. Uvádzané hodnoty síce nemusia byť najpresnejšie, no pre športovcov a ľudí, ktorí majú problémy so srdcom, vedia byť dobrým pomocníkom. Tieto zariadenia tiež monitorujú váš spánok.
Skvelým pomocníkom je aj funkcia NFC, vďaka ktorej dokážete bezkontaktne platiť hodinkami, namiesto smartfónu alebo bankomatovej karty. NFC ale nie je u smart hodiniek štandardom, za túto funkciu si musíte priplatiť.
Dodatočné aplikácie umocňujú efektívnosť
Každý výrobca inteligentných hodiniek ponúka už v základnej verzii dostatočné množstvo aplikácii. Nemusíte mať obavy zo žiadneho nutného sťahovania. Ak by vám však predinštalované aplikácie nestačili, k dispozícii je mnoho ďalších, ktoré si viete stiahnuť zdarma alebo kúpiť.
Podľa potreby si tak zaobstaráte všetko, čo vám len napadne. Aplikácie pre šport, sledovanie najnovších správ, stopky, budík, hry. Áno, na hodinkách sa dajú hrať hry. V rámci možností, ale ide to. Dokonca, niektoré kvalitné modely dokážu sledovať videá z YouTube. Celkom šikovné, nie? To sú však funkcie, ktoré síce potešia, ale primárny účel hodiniek je iný. Zobrazovanie času.
Vyberte si vlastný ciferník
Zamysleli ste sa niekedy nad tým, aký ciferník majú inteligentné hodinky? Na túto otázku je ťažké odpovedať, lebo každý používateľ si môže zvoliť ten svoj. Výrobcovia ponúkajú stovky dizajnov, niektoré sú zdarma, iné si môžete zakúpiť. Vďaka tomu tak aj váš kúsok techniky na zápästí môže byť originálny.
Niektoré ciferníky ponúkajú zmenu farebnej schémy a voľbu informácií, ktoré vám budú zobrazovať už pri prvom kontakte. Jedným pohybom zápästia tak dokážete zistiť nielen aktuálny čas, ale aj počet prejdených krokov, aktuálnu vonkajšiu teplotu, či počet nameraných úderov vášho srdca. Voľba je na vás.
Výdrž batérie – slabina smart hodiniek
Tento údaj závisí od výrobcu. Na trhu sa dnes nachádzajú kusy, ktoré vydržia plnú záťaž iba jeden deň, ale sú aj také, ktoré zvládnu viac ako 10 pracovných dní. Pri obmedzenom režime používania sa táto doba môže predĺžiť aj dvojnásobne, no ukrátite sa tak o funkcie, pre ktoré sa inteligentné hodinky oplatí využívať.
Rozdiel je aj v nabíjaní. Niektoré sa napájajú pomocou kábla, no väčšina typov sa nabíja bezdrôtovo. Pred spaním ich tak stačí položiť na zapojenú nabíjačku a ráno sú pripravené na opätovné použitie.
Idú smart hodinky a oblek dokopy?
Áno, idú. Výhodou chytrých hodiniek je jednoduchá výmena náramku, kedy viete rýchlo prehodiť športový mód s elegantným. Ak si k tomu nastavíte decentný ciferník, ktorý môže ladiť s kravatou, budete o niečo štýlovejší. Samozrejme sa to nedá tvrdiť o najlacnejších kusoch, no tie kvalitnejšie sú dizajnom pôsobivé.
Inteligentné hodinky teda môžu byť ako funkčný, tak aj módny doplnok pre mužov, či pre ženy. Pasujú k blúzke, mikine a aj krátkemu tričku. Výrobcovia dokonca ponúkajú ružové a biele verzie hodiniek, či menšie rozmery ciferníkov, aby bolo nosenie príjemnejšie aj pre nežné pohlavie.
Tvrdé zaobchádzanie sa nemusí vyplatiť
Zrejme každý z nás už zažil ten pocit, keď sa smartfón omylom vyšmykol z rúk a voľným pádom smeroval k rozbitému displeju. V tom momente iba tŕpneme a veríme v čo najmenšie poškodenie. Ako je na tom odolnosť smart hodiniek?
Tie, našťastie, nepadajú tak často, ako smartfóny. Avšak, tiež obsahujú dotykový displej, ktorý sa môže poškodiť. Aj keď to nemáte v pláne, zápästím pokojne trafíte zárubňu pri otváraní dverí, stenu počas spánku, či zábradlie pri schodoch. Takéto nepozornosti sú na dennom poriadku. Našťastie na to výrobcovia myslia a hodinky ochraňujú pomocou skiel Gorilla Glass. Taktiež, takmer na každý typ už existuje ochranné sklo, ktoré chráni pred škrabancami a odreninami.
Svoje hodinky tak viete lepšie chrániť, no stále je jednoduché ich poškodiť. Preto je lepšie vyhýbať sa prostrediu (napríklad stavba alebo práca v dielni), kde k “úrazu” môže dôjsť oveľa skôr.
Kompatibilita a cena
Pre čo najlepšie fungovanie vašich hodiniek existuje jednoduchý tip – používajte smartfón a smart hodinky od toho istého výrobcu. Ak napríklad vlastníte Xiaomi mi9 a prepojíte ho inteligentnými hodinkami z radu Amazfit, budú spoločne fungovať dobre. Na druhej strane, skúsenosti používateľov hovoria, že ak máte Iphone a používate Samsung Galaxy Watch, nemusia byť všetky funkcie dostupné.
Samozrejme to neznamená, že všetky zariadenia nie sú kompatibilné. Viaceré z nich fungujú bez problémov, no ak sa chystáte investovať do chytrých hodiniek viac, odporúčame si ich kompatibilitu vopred vyskúšať.
A ako sa pohybujú ceny týchto inteligentných zlepšovákov? Najnovší model od Applu hravo preskočí cenovku 400€. Najväčší konkurent Samsung ponúka podobné funkcie, ale cenu nižšiu aj o polovicu. Popri nich existujú výrobcovia ako Xiaomi alebo Huawei, ktorých hodinky stoja tiež za povšimnutie. V mnohých prípadoch ponúkajú rozumný kompromis medzi cenou a výkonom.
Výber tak ostáva na vás. Nezabúdajte, že význam používania smart hodiniek oceníte najmä vtedy, keď využijete všetky možnosti, ktoré tieto zariadenia ponúkajú. Pre mnohých sú každodenným pomocníkom pri zvládaní pracovných povinností. Iným zas slúžia ako chytrý športový doplnok. Ak teda zvažujete investíciu do smart hodiniek, neváhajte, rovnako tak môžu slúžiť aj vám.