Najmä po zime, keď sa roztopí sneh a nastane jar, si môžeme všimnúť, koľko bežcov sa ráno objaví na cestách. Teda na chodníkoch. Veľa z nich sa tomuto obľúbenému športu venuje aj celoročne. Nejaký dážď či sneh ich len tak neodradí. Nechápete, ako ich to tak môže baviť?

7 dôvodov, prečo by ste mali začať behávať

Patríte k tým, ktorí sa o behanie už párkrát pokúšali, no nikdy pri tom dlho nevydržali? Chceli by ste aj začať, no nemáte poriadnu motiváciu? Pripravili sme si pre vás hneď niekoľko rád, prečo je dobré začať s behom aj s benefitmi, ktoré so sebou beh vlastne prináša.

1. Vaše telo sa vám poďakuje

Možno ste už počuli, že beh je pre ľudí prirodzený. Veď v minulosti ľudia behávali aj dlhé vzdialenosti, a to bez prestávky. Beh je prosto prirodzenou súčasťou nás a máme ho v sebe hlboko zakorenený. A aké benefity so sebou prináša? V prvom rade posilňuje váš imunitný systém, najmä v prípade, ak dáte prednosť čerstvému vzduchu pred bežeckým pásom.

Ďalšou dobrou správou je, že pravidelný beh posilňuje naše väzy a šľachy. Môže ale taktiež bolieť, a to pri nevhodnej obuvi či nadmernému preťažovaniu sa. V tomto prípade dbajte na prevenciu a doprajde telu dostatok kolagénu.

Okrem iného reguluje beh náš krvný cukor a takisto zlepšuje trávenie. Pozitívne pôsobí na naše orgány a zabezpečuje priaznivé podmienky pre naše zdravie.

2. Zlepšíte si kondíciu

Beh nie je len zdravý. Má taktiež pozitívny vplyv na spaľovanie tukov a zlepšovanie našej kondície. Patrí k aeróbnym cvičeniam, pričom vďaka strednej záťaži po dlhší čas výborne pomáha spaľovať tuky. Vy si tak nielen zlepšujete vašu výdrž, ale zároveň aj chudnete.

 

3. Bežíte kedy chcete a kde chcete

Veľmi často sa stáva, že by sme aj niečo chceli začať robiť, ale nemáme na to čas. Výhodou behania je, že je časovo nenáročné. Je len na vás, kedy pôjdete behať. Behať sa nemusí iba skoro ráno či neskoro večer. Bežte si zabehať vtedy, keď chcete. Keď môžete. uvidíte, že ten čas si budete vedieť nájsť.

To isté platí o mieste. Beh nie je o bežaní na konkrétnom mieste. Môžete behať pri dome či paneláku, o pár ulíc ďalej, prípadne si môžete ísť zabehať do lesa. Takisto to môžete kombinovať s bežeckým pásom vo fitness centre. Je to len a len na vás.

4. Do behu nemusíte veľa investovať

Na to, aby ste si išli zabehať, nepotrebujete špeciálnu výstroj. Najlepšie je bežať v tom, v čom sa cítite pohodlne. Vhodné je aj to, aby oblečenie salo pot. Nepotrebujete si teda nakúpiť hneď nové veci, aby ste mohli začať behať

Načo sa však treba zamerať, je kvalitná obuv. Tá je pri behu veľmi podstatná, nakoľko vám môže pomôcť znížiť nárazy a lepšie sa vám tak bude behať a zároveň si nebudete ničiť kolená.

5. Je vaším terapeutom

Každý, kto beháva, vám povie, že je to ich terapia. Veď vyskúšajte sami. Najmä beh v prírode vám myseľ dokonale vyčistí a vy tak zabudnete na všetky starosti. Počas behu totiž vyplavujete aj hormóny šťastia, tzv. endorfíny, ktoré vás dobijú energiou a zlepšia vám náladu. Okrem toho, ak skúsite beh pred spaním, uvidíte, že sa vám bude spať oveľa lepšie. 

6. Naučí vás sebadisciplíne

Že sa vám nechce ráno vstávať skôr a ísť si zabehať? Skúste sa párkrát prekonať a uvidíte, ako rýchlo si na to navyknete. Najmä, keď uvidíte prvé výsledky, budete radi, že ste sa na to dali. Stačí len začať.

7. Váš dôvod

Dôvodov, prečo začať behávať, je mnoho. Môžu vás na ňom lákať vyššie spomenuté benefity. Takisto vás môže lákať tá sloboda, ktorú vám beh poskytuje. Tá voľnosť vo výbere, kedy pôjdete behať, kam pôjdete behať, či koho so sebou vezmete. Vyskúšajte to a potom nám dajte vedieť, aký dôvod je ten váš.