Plesne v domácnosti sú veľmi nepríjemný estetickým, ale aj zdravie ohrozujúcim javom. Skúsenosti s nimi má nejedna domácnosť a je jedno či hovoríme o rodine bývajúcej v dome, alebo v byte. Ako dokážu plesne ohroziť zdravie, kde ich môžete nájsť, ako im predchádzať a ako s nimi bojovať sa dozviete v našom článku.  

Zdraviu škodlivé

Okrem toho že nadmerná vlhkosť a plesne spôsobujú nepríjemný zápach, ktorý je naozaj náročné prekryť a ničia farbu na stenách, tak sú v prvom rade zdraviu škodlivé. Ich prítomnosť v byte je spojená hlavne s respiračnými ochoreniami. Napríklad sa jedná o časté zápaly priedušiek, kašeľ, astmu, podráždené sliznice, ale môžu spôsobovať aj kožné alergie.

Kde ich môžeme nájsť

Určite ste sa už niekoľkokrát stretli s plesňami v kúpeľni alebo na toalete. To však ani zďaleka nie sú všetky miesta, kde sa plesniam darí. V princípe sa môžu objaviť v akejkoľvek izbe vo vašom domove, kde je vyššia vlhkosť a menej svetla. Aj to je dôvod, prečo sa odporúča sledovať si vlhkosť v obydlí vlhkomerom. Plesne sú voľným okom viditeľné iba vtedy, ak sa premnožia. Často sa teda v bytoch objavujú aj bez toho, aby ste o nich vedeli. Práve preto je dôležité vedieť ako predchádzať ich tvorbe.

Plesne sa môžu objaviť napríklad na oknách, kde sa zvykne vyzrážať voda, ale často ich nájdete aj v rohoch pri strope. Okrem toho sa najčastejšie objavujú na stenách, ktoré nesusedia s inými izbami alebo oddeľujú napríklad balkón. Ložiskom plesní môže byť aj zle odvetrávaná kuchyňa.

Najzákernejšie plesne v byte sú však tie skryté. Tie sa najčastejšie vytvárajú v zimnom období, kedy sa prirodzene menej vetrá. Problém týchto plesní je, že sa vytvárajú napríklad za skriňami a nábytkom či dokonca v matracoch, takže je náročné ich objaviť. Obzvlášť v mesiacoch od novembra do marca odporúčame pri zvýšenej vlhkosti a teplote v byte aspoň raz mesačne pri väčšom upratovaní odsunúť nábytok. Nie je potrebné ho presúvať ďaleko od steny. Stačí ak sa uistíte, že sa na stene nevytvára vlhkosť alebo tmavosivé až čierne obrazce.  

Dá sa im predchádzať

Pokiaľ chcete predísť tvoreniu plesní v domácnosti, stačí poznať niekoľko základných faktov. Jedným z nich je, že plesne sa tvoria na miestach, kde je vysoká vlhkosť. Tvorbe vlhkosti sa predísť nedá, ale môžete s ňou bojovať napríklad pravidelným vetraním celého domu.  Pokiaľ nechcete vetrať nárazovo, môžete si okná nechať na takzvanom mikrovetraní celý deň a vďaka tomu bude vzduch vo vašom byte po celý čas cirkulovať. Veľmi efektívne dokážu byť aj pohlcovače vlhkosti, ktoré môžete aplikovať na miesta, kde je ťažký prístup alebo skrátka nemajú dostatok svetla a prísunu čerstvého vzduchu.

Ďalšou radou je dostatok svetla. Slnečné lúče vám prirodzene pomôžu v odparovaní nakumulovanej vlhkosti v podobe kvapôčok. Ak máte vlhké miesto presvetlené a odvetrané, nemusíte sa obávať nebezpečných plesní. Svetlo vám taktiež pomôže rýchlejšie odhaliť akékoľvek vznikajúce útvary.

Veľmi účinnou prevenciou sú aj protiplesňové nátery, ktoré môžete aplikovať na stenu. Tie vďaka svojmu zloženiu zabraňujú vytváraniu a šíreniu plesní na stene.

Ako s nimi bojovať

Pokiaľ sa u vás už plesne rozšírili, je dôležité aby ste sa ich zbavili čím rýchlejšie, ale zároveň je potrebné robiť to opatrne. Pokiaľ sa púšťate do tohto boja, určite budete potrebovať hygienické rukavice a rúško. Mnoho ľudí to zanedbáva, ale môžu si tak spôsobiť nepríjemné problémy. Čistiace prostriedky a samotná pleseň sa totiž môžu zaniesť do mikroskopických raniek na rukách alebo môžu byť vdýchnuté.

TIP: Ďalšie tipy ako sa zbaviť plesní v domácnosti nájdete tu.

Pokiaľ máte potrebné ochranné prvky, môžete sa pustiť do boja proti plesniam. Na trhu existuje veľké množstvo čistiacich prostriedkov. Najznámejšie u nás je SAVO. Okrem toho však môžete vyskúšať aj „babské recepty“. V boji proti plesniam sa jednotlivo osvedčili napríklad jedlá sóda s vodou (pomer 1:1 – aby vznikla pasta), zmes octu a pracieho prášku, čajovníkový olej, silný alkohol v pomere 1:1 s vodou.