Leto sa už skončilo a nasleduje časť roka, kedy budeme tráviť viac času vo vnútri našich domovov. Práve preto je dôležité, aby ste sa tam cítili čím viac pohodlne a príjemne. Pocit pohodlia a takzvaného tepla domova vám dokážu posilniť aj farby, ktoré používate v interiéri. Poďme sa spolu pozrieť, ako si pomocou farieb zútulniť bývanie.

Predstavte si, že sa nachádzate v miestnosti s červenými stenami. Zdá sa vám, že vás tá farba upokojuje alebo naopak rozrušuje? Nie je to iba zdanie. Farby skutočne dokážu ovplyvniť jednak naše nálady, ale napríklad aj výkonnosť pri práci, či schopnosť poriadne si oddýchnuť.  Jedna z najdôležitejších vecí pri dizajnovaní vášho obydlia je preto práve výber vhodných interiérových farieb.

Aby spolu všetko ladilo

Pri výbere tých správnych farieb by ste sa mali predovšetkým riadiť princípom čo k čomu. To znamená, že si treba zhodnotiť a premyslieť, ako zladíte farebnosť stien s farebnosťou nábytku, ale aj dvier. Farby sa vám musia samozrejme páčiť, preto ak máte radi sýte farby ako je cyklámenovo ružová alebo jabĺčkovo zelená, kľudne sa pustite do experimentovania. Stále však majte na pamäti, že z jednej izby môžete často vidieť do viacerých ďalších. Preto je dobré vyberať farby tak, aby spolu ladili aj pri pohľade z izby do izby.

Aké farby použiť v interiéri?

V interiéroch sa väčšinou používajú pastelové odtiene farieb. Vďaka nim máte v miestnosti pocit príjemného osvetlenia, priestor sa zdá voľnejší a na stene pekne vyniknú rôzne dekorácie. K takýmto odtieňom jednoducho zladíte aj zárubne a interiérové dvere. Do takýchto priestorov sa viac ako sklenené dvere hodia napríklad dvere s motívom dreva. Ak sú dobre zladené, dokážu dodať pocit tepla.

Pre odvážnejších sú zas dostupné sýte odtiene. Tie však pri tmavších farbách môžu pôsobiť smutne až depresívne. Preto je dobré sa pri sýtych a živých odtieňoch držať napríklad veselej a teplej žltej farby alebo odtieňov oranžovej. Pri pánskych a chlapčenských izbách je zas čoraz obľúbenejšia naozaj sýta modrá alebo sivá, ktorá sa výborne kombinuje s bielymi doplnkami.

Všestranná biela

Určite sa pýtate, ako vám môže biela zútulniť izbu. Hoci je biela na prvý pohľad naozaj chladná farba, môžete ju veľmi vhodne skombinovať s dreveným nábytkom a doplnkami. Vďaka tomu získate útulnú izbu v štýle škandinávskych čistých dizajnov. Ak máte radi minimalistický dizajn, biela bude v interiéri zrejme jednou z vašich obľúbených farieb.

TIP: Nebojte sa ani kreatívnych kombinácií u samotných interiérových dverí, napríklad kombinácia bielych elegantných dverí so štýlovo vsadeným sklom, či čiernymi pásikmi môže byť pre vás zaujímavým riešením. Pozrite si ponuku interiérových dverí spoločnosti DverePrum.sk. 

Ako pôsobia farby na človeka?

Ak by ste na to chceli ísť po trošku vedeckej stránke, máme pre vás aj niekoľko tipov ako môžu farby pôsobiť na ľudí. Vďaka nim sa vám možno poradí vybrať farbu, ktorá sa vám bude páčiť a zároveň na vás bude príjemne vplývať. Vybrali sme pre vás tie najčastejšie používané farby v domácnostiach.

Zelená:

Zelená farba pôsobí na mnohých ľudí veľmi príjemne a veselo. Často sa ľuďom spája s pocitom bezpečia a príjemnými emóciami. Odtiene zelenej sú čoraz populárnejšie v starších takzvaných vintage odtieňoch. Tie sú o čosi mäkšie a jemnejšie. Jej hráškové odtiene sa zas hodia napríklad do spálne.

Modrá:

Zväčša využívaná v pánskej pracovni alebo chlapčenských izbách. Pôsobí príjemne, upokojujúco a hovorí sa o nej, že je farbou bohatstva. V prípade že máte radi „námornícky štýl“ zariadenia v domácnosti, bude určite veľmi vhodnou.

Hnedá:

Na prvý dojem decentná farba môže v dobrom odtieni pôsobiť veľmi jemne a hrejivo. Doteraz je veľmi obľúbená v spoločných priestoroch domu ako sú jedáleň, obývačka alebo mnohokrát aj kuchyňa. Najčastejšie sa používa v krémových odtieňoch.

Žltá:

Energická farba, ktorá podporuje kreativitu a dodáva pocit tepla a bezpečia. Pripomína slnko, a preto sa hodí do tmavších miestností. Tie vďaka nej doslova ožijú. Žltá je veľmi obľúbená napríklad v detských izbách.

Oranžová:

Táto farba je farbou zábavy, smiechu a pohodlia. Ak je táto farba na stenách, pôsobí útulne a teplo. Interiér sa razom rozžiari, avšak je trochu náročnejšie k nej doladiť farbu nábytku a doplnkov. Odporúčame ju kombinovať s tónmi hnedej alebo žltej.

 TIP: Ak neviete ako si poradiť s výberom interiérových dverí prečítajte si tipy ako si správne vybrať, tu