Plánujete začať s investovaním? Pripravili sme pre vás niekoľko rád, vďaka ktorým sa dostanete do problematiky investovania. Následne je potom oveľa menšia šanca, že sa popálite. Poďme sa teda spolu pozrieť na to, ako sa na investovanie pripraviť.
Ako začať s investovaním
1. Vytvorte si plán investovania
Ako prvé je vhodné, aby ste si stanovili určitý plán. Prečo chcete investovať? Aký je cieľ vašej investície? Plánujete zabezpečiť svoje deti, splatiť hypotéku či našetriť si na nové bývanie?
Pozrite sa, samozrejme, aj na možnosti investovania. Každá možnosť má svoje pre a proti, preto je vhodné zistiť si o možnostiach financovania čo najviac a podľa toho sa rozhodnúť, kam chcete svoje peniaze investovať.
2. Nezabudnite na rezervu
Predtým, ako sa pustíte do investovania, je vhodné vytvoriť si rezervu na horšie časy a zabezpečiť si príjem. A by ste nemali dostatočné finančné zdroje, prípadne by ste v zlej finančnej situácii museli z investícií vyberať, malo by to na samotné investovanie negatívny dopad.
Je teda vhodné mať zvlášť našetrené nejaké finančné prostriedky na horšie časy a zvlášť mať financie na investovanie. Ak sa dá, vyhýbajte sa kombinácií investovania z rezervy či naopak.
3. Zistite svoj rizikový profil
Ďalším kľúčovým faktorom pri investovaní je spoznať svoj rizikový profil. Je to váš osobný vzťah k riziku, a teda to, aké riziko ste ochotní podstúpiť. Tento rizikový profil je pritom veľmi individuálny. Dáte prednosť malému, ale istému a trvalému výnosu hneď od začiatku, alebo ste ochotní riskovať straty s nádejou na vyšší zisk v budúcnosti?
Ak si zodpoviete na túto otázku, dostanete odpoveď, ktorú je pri investovaní vhodné zohľadniť. Na finančných trhoch je množstvo možností, do čoho investovať. Preto je vhodné hneď na začiatku stanoviť, či chcete investovať do konzervatívnej, dynamickej či agresívnej stratégie.
4. Určte si dobu investície
Dôležité je stanoviť si správnu dobu investície. Naplánujte si investičný horizont a držte sa ho. Mnoho ľudí začne pri klesaní finančného trhu ihneď vyberať svoje peniaze. Naopak, pri jeho raste tam hneď začnú posielať ďalšie investície. To však môže mať práve opačný výsledok, ako by čakali.
5. Pravidelne investujte
Prečo je výhodné investovať pravidelne? Pravidelné investovanie je investovanie menšej sumy pravidelne, teda každý mesiac. Výhodou oproti jednorazovému investovaniu je to, že sa priemeruje nákupná cena podielových listov.
Vezmime si príklad. Ak sa ceny podielových listov v danom mesiaci znížia, nakúpime ich za náš mesačný vklad viac. Naopak, ak by sa ich cena v niektorom mesiaci zvýšila, nakúpime ich menej. Investície sú tak oveľa menej náchylné na výkyvy trhu.
6. Investície rozumne rozložte
Najmä v prípade, keď sa rozhodnete pre rizikové investície, je vhodné si ich rozložiť do rôznych typov cenných papierov a aktív. Takýmto rozložením môžete svoje investície riadiť, pričom ak jedna časť vášho portfólia klesne a ďalšia narastie, stále z toho profitujete.
Skúsení investori svoje investície rozkladajú do rôznych možností, a to z hľadiska rizikovosti, odvetvia, regiónu či meny, prípadne aj dĺžky investičného horizontu. Minimalizujete tak prípadné poklesy či straty. Investovať môžete napríklad do podielových fondov a zároveň do P2P pôžičiek.
7. Výkyvy berte ako prirodzenú súčasť investovania
Posledná rada sa týka výkyvov na finančných trhoch. Tieto výkyvy sú prirodzené, vždy tu boli a vždy aj budú. Je preto vhodné pochopiť, že sú súčasťou investovania. Dokonca to má aj svoje výhody, nakoľko na niektorých týchto výkyvoch dokážu skúsení investori práve najviac zarobiť.
Investovanie nie je len pre veľkých investorov. Dnes už môže investovať v podstate každý a oplatí sa to najmä ľuďom, ktorí majú vytvorené rezervy a sú schopní investovať pravidelne. Najlepšie, čo môžete pri investovaní urobiť, je neustále sa vzdelávať a postupne prichádzať na to, ako finančný trh funguje.