Leto je obdobie, ktoré praje dobrodružstvu a road trip je jedným z dobrodružstiev, ktoré sa oplatí zažiť aspoň raz za život. Je o zábave, spoznávaní nových miest a ľudí, no aj o spoznávaní seba samého a svojich limitov. Pocítite nádhernú voľnosť, ale na druhej strane, stojí za to sa naň pripraviť. 

Voľnosť je skvelá vec, ale v živote i na cestách číha celkom slušné množstvo nástrah, ktoré sa oplatí poznať a samozrejme nepodceniť. Chcete poznať naše tipy ako sa na skvelý road trip, ktorý bude vašim letným dobrodružstvom, pripraviť? Tak čítajte ďalej.

1. Poznajte svoj rozpočet

Všetko sa odvíja od rozpočtu. Hoci road trip nepočíta s tým, že budete spávať v päť hviezdičkových hoteloch a vychutnávať si kaviár na raňajky, poznať svoj orientačný rozpočet a neprekračovať ho je veľmi užitočné. 

Je dobré vopred si zistiť ceny za najväčšie položky vášho road tripového účtu – ubytovanie a náklady na cestu. Tankovanie pohonných hmôt je napríklad v Taliansku či Francúzsku výrazne drahšie než na Slovensku a to, čo ušetríte za tankovanie plnej nádrže môžete radšej minúť na dobrú večeru. 

Rovnako je to aj s diaľničnými poplatkami. Niekedy sa oplatí vybrať o niekoľko kilometrov dlhšou trasou, než platiť o jednu diaľničnú známku navyše. 

2. Dôkladné plánovanie nie je len prázdna fráza

Plánovanie nezačína len tým, že sa rozhodnete, kam budú mieriť vaše kroky. Plánovanie sa odvíja od rozpočtu. Zahŕňa cestu, miesta, ktoré navštívite, rozhodovanie o tom, či plánujete variť, alebo si vychutnáte tradičnú kuchyňu nových miest a mnoho iných vecí. 

Dobrým nápadom je i vytvorenie rezervácií hotelov či ubytovaní, o ktoré máte záujem. Aspoň na prvé dni je to dobrý nápad, najmä ak sa vám ubytovanie vyslovene páči a je šanca, že kým tam dorazíte, bude už obsadené. 

Na druhej strane, nikdy neviete, aké miesto po ceste objavíte. Môžete sa rozhodnúť spontánne stráviť noc v dedinke alebo meste, ktoré vám na mape nič nehovorilo. 

3. Kontrola auta

Či už sa rozhodnete pre prenájom vozu s priateľmi, alebo, naopak, rozhodnete sa vložiť dôveru do svojho auta, vsaďte na kontrolu ešte než vyrazíte. Nechcete predsa, aby vás váš tátoš nechal v úzkych v strede poľnej cesty bez možnosti komunikácie a s civilizáciou na míle vzdialenou (predkladáme katastrofický scenár, pretože nikdy netušíte, čo sa môže stať). 

Kontrola od certifikovaného automechanika by pre vás mala byť samozrejmosťou. Nenechávajte však všetko na poslednú chvíľu a vozidlo skontrolujte najneskôr dva týždne pred plánovanou cestou – tak máte istotu, že i opravy, s ktorými ste možno nerátali, sa stihnú zariadiť včas.

4. Myslite na prípad núdze

Zahrávať si s náhodami je nebezpečná hra a v prípade road tripu to platí dvojnásobne. Majte na pamäti, že nie vždy ide všetko hladko a tak nezabudnite na štedro zásobenú lekárničku (obväzy, lieky na tráviace ťažkosti, lieky proti bolesti a lieky, ktoré bežne užívate, antibakteriálny sprej, dezinfekcia a mnoho ďalších), sadu na opravu defektov a záložné peniaze, ktoré môžete použiť v prípade okradnutia či straty. 

Veľmi dobrým nápadom je i zistenie si kontaktov na domácu ambasádu, ktoré vám pomôžu ak sa v zahraničí na vašom výlete ocitnete bez dokladov či v núdzi.

5. Zákony iných krajín

Neznalosť zákona neospravedlňuje. Nehovoríme, že si potrebujete naštudovať zbierky zákonov každej krajiny, do ktorej sa vydáte, avšak zistiť si základné informácie vám môže ušetriť množstvo problémov so zákonom. Základné informácie vám poskytne nielen internet, ale i turistické centrá.  

6. Zábava počas cesty

Niekoľko hodín v aute síce neznie ako lákavá predstava, no počas road tripu môžete tento čas využiť na vzdelávanie, počúvanie kníh a podcastov, alebo si spríjemniť cestu zaujímavým playlistom. Napríklad, ak práve cestujete cez Španielsko, vytvorte si zoznam pesničiek od interpretov z tejto krajiny. Bude vám veselšie a vytvoríte si skvelú atmosféru. 

Ak beriete na svoje veľké dobrodružstvo aj deti, nezabudnite pre ne pribaliť hry na skrátenie dlhej chvíle počas cestovania. Nezabudnite tiež na ich obľúbené snacky, ktoré iste prídu vhod nielen počas ciest, ale i počas doby, ktorú strávite na jednom mieste.