Túžite sa vybrať autom na cestu po Slovensku? Naša rodná krajina ponúka naozaj veľké množstvo miest, kam sa rozhodne oplatí ísť pozrieť. Pozreli sme sa bližšie na Tatry a pripravili si pre vás tipy na celodenné výlety. Odhalíte tak malebnosť a pestrosť, ktorú ponúkajú a zároveň si užijete krásny výhľad na okolitú prírodu.

Spoznávajte slovenské Tatry

Vydajte sa na cestu za našou stranou Tatier a zoznámte sa s jej krásami. Vedeli ste, že Vysoké Tatry sú najmenšie veľhory na svete? Nielen preto patria k najnavštevovanejším miestam na Slovensku. Poďme sa bližšie pozrieť na miesta, ktoré sa v Tatrách rozhodne oplatí navštíviť.

Štrbské pleso

Veľmi navštevovaným miestom v Tatrách je Štrbské pleso. Vlastne ide o najznámejšie a zároveň aj najnavštevovanejšie tatranské pleso. Veľkosťou síce nie je najväčšie, no aj druhé miesto nie je na zahodenie. V lete sa môžete na Štrbskom plese člnkovať, prípadne sa v jeho okolí poprechádzať a v zime je jeho okolie využívané najmä na lyžovanie, bežky či skoky na lyžiach.

Zdroj: pixabay.com

Popradské pleso

Keď už navštívite Štrbské pleso, rozhodne sa stavte aj na Popradskom plese. Nachádza sa neďaleko, priamo na trase Tatranskej magistrály. Ak by ste si k nemu chceli urobiť prechádzku, zaberie vám to približne hodinku. Toto pleso je obľúbené najmä u horských cyklistov, ale zaujme vás aj jeho krásne okolie. Určite si urobte prechádzku aj okolo Popradského plesa.

Zelené pleso

Z tatranských plies si spomeňme aj Zelené pleso, ktoré má nápadne zelenkastú farbu. Jeho okolie využívajú najmä cyklisti, lyžiari či horolezci, no spoznávať ho môžete aj po svojich. Nachádza sa vo východnej časti Vysokých Tatier, a to v nadmorskej výške 1545 m n. m.

Zdroj: wikimedia.org, Michal Klajban

Vodopád Skok

V Mlynickej doline sa nachádza jeden z najkrajších tatranských vodopádov, vodopád Skok. Je približne 30 metrov vysoký a nachádza sa v nadmorskej výške až 1789 m. n. m. Dostanete sa k nemu napríklad aj zo spomínaného Štrbského plesa.

Hrebienok

Počuli ste už o pozemnej lanovke? Jedna taká, vlastne jediná na Slovensku, ide priamo na Hrebienok. Samozrejme, nemusíte ňou ísť, ale je to veru zážitok. Ak by ste sa predsalen rozhodli ísť na Hrebienok peši, bude vám to trvať približne hodinu. Cestou naspäť môžete ísť zase napríklad na bicykloch či na boboch.

Zdroj: wikimedia.org, Jozef Kotulič

Gerlachovský štít

Ak už si urobíte výlet do Tatier, rozhodne sa oplatí aspoň obzrieť si náš najvyšší štít. Má úžasnú výšku 2655 metrov a je jedným z najnavštevovanejších slovenských vrcholov. Výstup naň je ale povolený iba v sprievode horského vodcu. Po trase na Gerlachovský štít si urobte prestávku a pokochajte sa pohľadom na 15 metrov vysoký Velický vodopád.

Lomnický štít

Druhým najvyšším štítom Vysokých Tatier patrí obľúbený Lomnický štít. Viete sa naň dostať pomocou troch lanoviek a ak by ste mali záujem, na samotnom vrchole môžete stráviť noc. Už samotná cesta naň je však ohromný zážitok. Nezabudnite sa ale teplo obliecť. Priemerná teplota na Lomnickom štíte dosahuje -3°C.

Zdroj: pixabay.com

Kriváň

Bola by chyba nespomenúť slovenský vrchol, ktorý sa nachádza na našich eurominciach. Hovorí sa, že každý Slovák by sa naň mal dostať, a to apoň raz v živote. Dosahuje výšku 2494 metrov a vďaka jeho typickému tvaru ho spoznáte už zdiaľky. 

Pripravte sa na cestu

Čo poviete? Navštívite niektoré z vyššie uvedených tatranských miest? Každé z nich má niečo do seba a každé si vás získa niečím iným. Väčšinu z nich viete navštíviť dokonca aj v rámci jedného dňa. Stačí si len vhodne naplánovať cestu tak, aby ste si to všetko v kľude užili. 

Pred samotným výletom si taktiež nezabudnite skontrolovať svoje auto. Dôležité je vymeniť v ňom olej a skontrolovať pneumatiky. Takisto sa uistite, že máte v kufri rezervnú pneumatiku. Ak je všetko v poriadku, stačí sa už len zbaliť a spraviť si výborný výlet.

Tento článok vznikol v spolupráci s hotelom U leva v Levoči. Spojením dvoch meštianskych domov vznikol útulný a romantický hotel. Levoča si vás zase získa svojou atmosférou a skvelými reštauráciami (hovoríme z vlastnej skúsenosti)! 🙂