Leto je už za nami a jesenné počasie za chvíľu nahradí zima. Ak ste fanúšikom plážového volejbalu, je samozrejmé, že na ďalšiu sezónu si budete musieť počkať. Iba, že by ste piesok nahradili hrou v hale.

Niektoré športy sa dajú robiť iba v slnečnom letnom počasí a iné zase iba v tom zimnom. No veľa z nich môžete robiť celoročne, a to napríklad s malou obmenou v prostredí, alebo v šatníku. 

Tipy na športovanie počas chladného počasia

Ako sme už povedali, existuje mnoho športov, ktoré môžete robiť aj v zime. Ak sa teda chcete celoročne udržiavať fit, odporúčame vyskúšať tieto športy.

Beh

Behať sa dá nielen v peknom a príjemnom počasí. Okrem toho, každému vyhovuje pri behu iné počasie. Niekto sa už nevie dočkať, kým bude 20 stupňov, aby mohol vybehnúť von a ďalšiemu zase vyhovuje nižšia teplota.

Každopádne, behať sa dá aj v chladnom počasí a v zime. Pri behu je navyše fantastické to, že ak sa správne oblečiete, môžete behať naozaj kedykoľvek. Samozrejme, že ak bude niekde pol metra snehu, už to nie je práve o behaní, ale mimo týchto podmienok si každý môže prísť na svoje.

Halové športy

Prejdime ku športom, ktoré sa uskutočňujú pod strechou. V prípadoch, ako je florbal, basketbal, hádzaná, tenis, volejbal, gymnastika či halový futbal je fajn, že sa hrajú v hale. Takže, ak hrávate napríklad florbal, viete, že vám stačí poriadna florbalová výstroj, to správne oblečenie a môžete hrať aj v zime. 

Turistika

Slovo turistika sa väčšinou skloňuje v letných obdobiach, no existuje aj zimná turistika, ktorá je výborným tipom na tréning. Samozrejme, že v zime si treba dávať o to väčší pozor na počasie a na to, kam pôjdete a ako vybavení. 

No zároveň ponúka mnoho benefitov, nakoľko v chladnom počasí sa vám nestane, že budú turistické chodníky preplnené. Takisto vám aj známa krajina bude pripadať iná. A to nehovoríme o tom, že v chladnom počasí spálite viac kalórií. A v neposlednom rade si doplníte aj zásoby prírodného vitamínu D.

Plávanie

Ani s plávaním nemusíte nástupom chladného počasia skončiť. V tomto prípade máte dve možnosti.

  • začnete chodiť do plavární
  • vyskúšate plávanie v studenej vode

Mnoho ľudí, ktorí radi plávajú, vymenia na jeseň prírodné plávanie a plávanie vo vonkajších bazénoch za plávanie vo vnútorných, krytých bazénoch. No práve na jeseň, kedy sa ešte len postupne začína ochladzovať, je najlepší čas na vyskúšanie takzvaného zimného plávania.

Plávanie v zime a otužovanie sa má totiž naozaj mnoho benefitov. Posilňuje náš imunitný systém a dokonca nám pomáha aj v chudnutí. Všetko treba, samozrejme, skúšať s najvyššou opatrnosťou. No nikdy neviete, či sa vám to nezapáči.

Cyklistika

Áno, bicyklovať sa dá aj v chladnom počasí. Ak sa naň vhodne pripravíte, bude mať taktiež svoje čaro. Samozrejme sa vyhnite trasám, na ktorých je ľad alebo sneh. No počasie ako také vám brániť určite nebude.

Pri cyklistike v zime sa odporúča jazdiť menšie trasy. Začať je najlepšie pomaly a až keď si zohrejete svaly, môžete pridať. Milovníci jazdy na bicykli nám dajú za pravdu, ak povieme, že počasie v tomto prípade takmer vôbec nehrá rolu. Hlavné je vaše odhodlanie a dôsledná príprava.

Akým športom dávate v zime prednosť?

Ako ste na tom so športovaním v zime? Dávate prednosť fitness centrám a halovým športom, alebo si takisto radi vybehnete von, či už zabehať si, zaplávať, nasadnúť na bicykel alebo skúsiť zimnú turistiku? Je toho naozaj toľko, z čoho sa dá vyberať. 

Skúsiť môžete aj rôzne skupinové cvičenia ako joga, pilates, zumba, aerobik a mnohé ďalšie. Je to len na vás a na tom, ktorý typ športu vám zachutí.