Častokrát sa stáva, že človek odíde z domu bez toho, aby ho skontroloval. Ponáhľa sa, pretože nestíha do práce, prípadne má hlavu plnú starostí, a tak je rád, ak za sebou vôbec zatvorí dvere.

Aké to ale môže mať následky? O tom, čo všetko je vhodné pred každým odchodom z domu skontrolovať a prečo, si povieme v nasledujúcom článku.

Čo si treba skontrolovať pred odchodom z domu a prečo

Určite ste už počuli o vyhorení, vytopení a iných katastrofách. Vo väčšine prípadov si ľudia málokedy svoje obydlie poistia, pričom to v takomto prípade môže mať pre rodinu fatálne následky. Samozrejme, že ak žijete v bytovke, nezáleží to len na vás, no tak či onak je pred odchodom z domu vhodné skontrolovať si aspoň pár základných vecí.

Elektronika

Asi prvé, čo je vhodné pri odchode z domu skontrolovať, je, či ste vybrali zo zásuvky všetky elektronické zariadenia. Samozrejme, že ak odchádzate z domu iba na pár hodín, tak nemusíte zakaždým pobehať celý byt. No napríklad taká rýchlovarná kanvica vie za chvíľu narobiť dosť škody.

Ak odchádzate z domu na dlhšie, napríklad na dvojtýždňovú dovolenku, je vhodné vypnúť ističe od nepotrebných spotrebičov. V tomto prípade však pozor. Nevypínajte hlavný istič, pretože ten by vám vypol aj chladničku a verte, ten zápach, keď sa vrátite z dovolenky, by ste zažiť nechceli.

Voda a plyn

Pred odchodom z domu je takisto vhodné zistiť, či ste náhodou nenechali zapnutý sporák, pričom je jedno, či ide o plynový, alebo elektronický. Oba druhy totiž vedia narobiť škodu. Samozrejme, plyn je v tomto prípade ale o dosť horší, takže ak máte plynový sporák, je vhodné sa vždy uistiť, že ste ho poriadne vypli a neuniká z neho žiaden plyn.

V prípade, že idete z domu na dlhšie, je vhodné vypnúť aj teplú a studenú vodu. Nestane sa vám tak, že si po návrate z výletu nájdete vytopený byt či dom.

Okná a dvere

V neposlednom rade je vhodné skontrolovať aj všetky okná a dvere. Nejednému sa už podarilo zle zabuchnúť dvere, ktoré následne ostali po dobu niekoľkých hodín otvorené. Možno sa to už stalo aj vám. Nie je to veru nič príjemné, hlavne, ak nemáte dobrých susedov, ktorí by si to všimli a kontaktovali vás.

Čo sa okien týka, je vhodné ich zatvárať hneď z niekoľkých dôvodov. Môže napríklad začať pršať a objaví sa búrka. Ak bude ešte aj fúkať vaším smerom, v priebehu niekoľkých minút môžete mať pod oknami doslova potopu. Okrem toho vám príliš silný vietor môže okno aj vyvrátiť, najmä, ak ide o staré, alebo zle tesniace okno. A ak bývate na prízemí, môže to byť aj lákadlom pre zlodejov.

Náhradné kľúče

Najmä v prípade, že odchádzate na dlhšie, je vhodné zájsť do kľúčovej služby a nechať si vyrobiť záložný kľúč od vášho bytu. Ten by mal mať niekto blízky, prípadne sused, ktorému dôverujete. Je to nielen pre prípad núdze v krízových situáciách, ale aj v prípade, ak potrebujete, aby vám niekto polieval rastliny či staral sa o zvieratá.

Zhrnutie

Vecí, ktoré je vhodné pred odchodom z domu skontrolovať, je ešte trochu viac. Aby sme si to zhrnuli, pred odchodom z domu je potrebné urobiť týchto 8 vecí:

  1. Skontrolujte svoju elektroniku a v prípade potreby ju vypojte zo siete, prípadne aspoň vypnite.
  2. V prípade, že odchádzate na dlhšie, je vhodné vypnúť ističe od nepotrebných spotrebičov.
  3. Skontrolujte, či ste nenechali zapnutý sporák, prípadne, ak máte plynový sporák, či z neho neuniká plyn.
  4. Ak odchádzate na dlhšie, zastavte prívod teplej a studenej vody.
  5. Uistite sa, že máte zatvorené všetky okná a zamknuté dvere.
  6. Vyneste pred odchodom z domu smeti. Najmä v lete sa všetko rýchlejšie kazí.
  7. Ak treba a idete preč na dlhšie, nechajte niekomu zodpovednému záložný kľúč od vášho bytu.
  8. V prípade potreby je vhodné požiadať suseda alebo niekoho blízkeho o občasné poliatie rastlín, prípadne o starostlivosť o zviera.

Prajeme vám teda zakaždým úspešný návrat domov bez nepríjemných prekvapení.

Tento článok vznikol v spolupráci s e-shopom spojak.sk